Kategorie

Menu

Potápěčská křídla a žakety - kompenzátory vztlaku BCD

11.10.2019 | potapecskaprodejna.cz

peanut-11-miniset (1)

Křídlo Tecline Peanut 21 | potapecskaprodejna.cz

Co je to a k čemu slouží kompenzátor vztlaku?

Je to zařízení, jehož pomocí potápěč reguluje vztlak při ponoru. To znamená, že umožňuje vyrovnávat negativní vztlak při ponoru nebo udržet pozitivní vztlak na hladině tím, že dofoukne vzduch do speciální vesty zvané BCD (z angl. buoyancy control device). Historicky se BCD dofukovalo jen ústy a vzduchový měchýř byl pouze kolem krku. Dnes se s BCD pracuje mnohem pohodlněji a dofukuje se přímo z potápěčské láhve. Každé BCD dnes musí vyhovovat standardu evropské normy ČSN EN 1809-A1.

Typy potápěčských BCD

Potápěčské BCD nejčastěji rozdělujeme na tři základní typy: žaket, křídlo a sidemount.

Potápěčský žaket

Potápěčský žaket je nejrozšířenější typ BCD pro rekreační potápění. Jedná se o nafukovací vestu, kdy vzduch nafukujeme do zad a po stranách potápěče. Nevýhodou je těžší udržení potápěče v poloze trim (vodorovně) tak, aby celé tělo bylo vystavováno stejnému tlaku dané hloubky. Dává možnost potápět se pouze s jednou lahví. Nevýhodou je, že když při ponoru vestu nafoukneme, tak potápěče svírá kolem trupu.

Potápěčské křídlo

Dříve se potápěčská křídla využívala spíše k technickému potápění. Dnes obliba křídla u potápěčů prudce roste a využívá se hojně i u rekreačního potápění. Je sestaveno z tvrdé zádové desky s ramenními popruhy. Zádová deska se nejčastěji vyrábí z nerezu. Pro cestování se používá i tvrzený plast nebo hliník. Vzduchem pak plníme vzduchový rezervoár, který je pevně umístěn k zádové desce. Vypadá to, jako byste měli na zádech připevněný plavecký kruh oválného tvaru. Výhodou křídla je jednoduché držení polohy „trim“, ale máme také možnost si zvolit velikosti objemu duše odpovídající plánovanému ponoru. Pokud plánujeme potápět se s dvojčetem či si na ponor chceme vzít těžší techniku (např. podvodní kameru), musíme tomu přizpůsobit také objem potápěčské duše.

Sidemount křídla

Jeho popularita roste mezi potápěči rekreačního potápění, ale v minulosti bylo více využíváno hlavně pro technické jeskynní potápění. Vzduch je taktéž na zádové desce jako u klasického křídla, ale z důvodů uchycení lahví po bocích potápěče namísto zad není vzduchový vak ve tvaru kruhu, ale jako malý baťůžek. Výhoda tohoto systému je jak v jednoduchosti uchycení lahví a možnosti nacvaknutí až ve vodě, tak i menšího profilu při ponoru. Potápěč tak má větší možnosti při překonávání různých překážek a úzkých průlezů např. v jeskynních systémech a vracích.

Jaké jsou jejich rozdíly a výhody? Jak si vybrat správnou velikost duše, aby nám seděla při ponoru?

Objem BCD je velice důležitý, abychom dosáhli dostatečného vztlaku s různou potápěčskou výzbrojí a výstrojí.

Rozdíl BCD dle objemu:
Žaket – objem je řešen stejně jako konfekční velikost daného potápěče (S, M, L, XL až 3XL)
Křídlo i systém sidemount – objem vzduchu se udává v litrech (l) nebo jeho vztlakem v newtonech (N). Při výběru křídla je potřeba vědět, s čím se budeme potápět.

Velikost duše tedy volíme:
- 15 litrová duše – je pro potápění s jednou láhví do velikosti 15L, 
- 16 litrová duše pro láhev 18l, 
- duše o objemu 17-20 litrů se používají pro potápění pro jednou 18 litrovou láhví nebo pro dvě 10 litrové láhve 2x10l, 
- duše o objemu 21 litrů pro dvě láhve o velikosti 2x12 litrů plus stage.

Shrnutí

Z důvodů velké variability doporučujeme k potápění křídlo, které používáme i při kurzech potápění v naší škole COOLDIVERS. Používáme značku TECLINE, která jako jediná vytvořila i typ asymetrického křídla PEANUT a DONUT.

Bohatý výběr kvalitních potápěčských křídel s dušemi, žakeetů a sidemountů najdete v našem internetovém obchodě www.potapecskaprodejna.cz v sekci „Křídla a žakety".

Pro všechny registrované zákazníky SLEVA 5% na veškeré zboží a doprava ZDARMA už pro nákup nad 900 Kč!

PEANUT 16 travel set ultra light | potapecskaprodejna.cz

PEANUT 21 DIR set Artic | potapecskaprodejna.cz

PEANUT 21 set lady | potapecskaprodejna.cz

 

Další články zaměřené na potápěčské a šnorchlovací vybavení najdete v sekci "ČLÁNKY".

Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím