Kategorie
- Podvodní pouzdra
- Neopreny, boty, rukavice
- Otužování
- Masky a brýle
- Šnorchly
- Šnorchlovací sety
- Ploutve
- Oblečení do vody (Lycra, LavaCore, EnthDegree)
- Suché obleky
- Oblečení - After dive
- Počítače, manometry, kompasy
- Světla a lampy
- Křídla, žakety, sidemounty
- Automatiky
- Paddleboardy a lodě
- Hadice
- Karabiny, d-kroužky a stopky
- Láhve a ventily
- Zátěžové opasky a závaží
- Potápěčské doplňky
- Tašky, batohy, dry bagy
- Dárkové poukazy
- Plavecké potřeby
- Ochranné bavlněné roušky
- Dětský vodní svět
Menu
Jak vybrat ploutve
17.1.2020 | potapecskaprodejna.cz
Ploutve mají velký význam pro člověka ve vodním prostředí, pomáhají nám k efektivnějšímu pohybu, stejně tak jako u ryb. V obchodech jich najdeme velké množství. Liší se v kvalitě použitého materiálu, velikostí, tvarem, tuhostí a způsobu upevnění na nohu. Jak si můžeme vybrat správné ploutve, aby splnily náš účel?
Při výběru si musíme ujasnit, k čemu je budeme využívat – zda na šnorchlování, potápění, freediving nebo plavání.
Ploutve na šnorchlování
Ploutve na šnorchlování by se daly rozdělit do dvou skupin a to pro děti a začátečníky nebo pro zkušenější vyznavače tohoto sportu.
Pro děti a začátečníky:
Tyto ploutve jsou konstruovány k rekreačnímu šnorchlování, kde není veden důraz na efektivnost pohybu pod vodou, ale spíš na plácání se na hladině. Důraz je také kladen na lehkost a velikost pro sbalení na dovolenou. I cena bývá výrazně nižší.
Pro zkušené:
Tuto skupinu už nebaví pozorování podmořského života jen z hladiny, ale chtějí se na nádech potopit blíž. Aby to bylo možné, je zapotřebí překonat odpor při zanoření a plavání pod vodou. Všichni znáte, jak nás slaná mořská voda více nadnáší a je složitější se pod vodou udržet. Pro tyto účely je potřeba už kvalitní ploutve a to buď přímo na potápění s přístrojem, nebo freediving – potápění na nádech.
Šnorchovací ploutve jsou na výběr s uzavřenou nebo otevřenou patou.
S otevřenou patou:
To znamená gumovým řemínkem přes patu. Jsou vhodné třeba pro děti, kdy růst nohy můžeme nastavovat právě nastavitelným gumovým řemínkem. Nebo pro ty, co mají rádi teplo za použití neoprenových ponožek.
S uzavřenou patou:
Pro ty, kteří mají rádi pohodlí a nemají rádi gumové řemínky na patě. Je ale důležité si je v obchodě pořádně odzkoušet, aby dobře padly a nevyzouvaly se.
Při nákupu ploutví na dovolenou byste neměli zapomenout na funkční oblečení do vody. To je velice důležité při ochraně před spálením od sluníčka nebo od chladu při dlouhém zkoumání podmořských krás.
Potápěčské ploutve
Na tyto ploutve jsou požadovány vysoké nároky, protože je potřeba překonávat nejrůznější překážky. Například u technického potápění (vraky, jeskyně a jiné) je u ploutví dbán důraz na přesnost a efektivnost pohybu za použití těžší výstroje. U sportovního potápění za korály a podmořskou faunou využíváme jiný druh ploutví, kde je dbán důraz na překonávání odporu proudu.
Výběr ploutví dle parametrů
Tvar
Dle použití a kopací techniky. Při technickém potápění je důraz kladen na techniku žabího kopu tak, aby při pohybu nedocházelo ke zvíření dna. Zde je tvar přizpůsoben této technice. Jiný tvar je využíván při sportovním potápění za užití klasického kraulového kopu.
Tvrdost
Tvrdost ploutve má vliv na přesnost a rychlost pohybu ve vodě. Obecně platí, že čím je ploutev tvrdší, tím rychleji poplaveme. Při výběru tvrdosti je důležité pamatovat i na jiné aspekty, než je rychlost. Pokud se budeme chtít potápět s těžší technikou, jako jsou větší fotoaparáty se světly a jiné, bude lepší použit tvrdších ploutví, abychom to ukopali. Při klasickém potápění a pro začátečníky je zase lepší zvolit měkčí ploutev, kde není veden takový důraz na přesnost a nebudou nás tolik bolet nohy.
Způsob upevněn
Nejčastěji se při potápění používají ploutve páskové s otevřenou patou za použití neoprenových bot. Boty naší nohu chrání nejen od chladu, ale také při transportu na lokalitu. Při potápění v teplých vodách je možno používat i páskové cestovní ploutve jen na holou nohu nebo za použití neoprenových ponožek.
Ploutve na freediving
Ploutve pro freediving mají odlišný tvar od potápěčských ploutví. Důvodem je rozdílný pohyb pod vodou. Freediveři využívají ke svému pohybu výlučně kraulový kop. Pro efektivitu kopu jsou ploutve protáhlé, tak aby usnadnily jejich pohyb a ušetřily tak spalování nadechnutého vzduchu v plících.
Ploutve na freediving se dodávají buď v rozebíratelné formě nebo kompaktní – v celku. Rozebíratelné mají výhodu, že při opotřebení můžeme jednotlivé části ploutve vyměnit, ať už jde o list či botičku. Výhodou bývá také možnost záměny listů různé tvrdosti a nastavitelný úhel listů při osazení.
Při výběru je třeba zvážit materiál a zdali mají listy vedoucí boční lišty. Ty umožní snazší usměrnění vody na listu a tím zjednoduší freediverovi vedení ploutve.
Monoploutve
Ploutve, které vedou plavce ke zlepšení techniky a také v poslední době přinášejí dětem radost z pohybu pod vodou. „Plavu si jako mořská panna“. Plavání s jednou ploutví posiluje spodní končetiny i střed těla. Při výběru je potřeba, aby vám ploutev pevně seděla na nohou. K tomu může dopomoci třeba nastavitelný pásek.
Plavecké ploutve
Ploutve ke kondičnímu plavání mají plavci zvyšovat zátěž při plaveckém tréninku, ale zároveň mají udržet styl, jakým plave bez ploutví.
K plaveckým ploutvím se pro vyváženost tréninku používají také plavecké packy. Díky zvýšenému odporu v oblasti dlaně posilujete s touto plaveckou pomůckou horní polovinu těla.
Bohatý výběr kvalitních ploutví všeho druhu najdete v našem internetovém obchodě www.potapecskaprodejna.cz v sekci „PLOUTVE".
Pro všechny registrované zákazníky věrnostní SLEVA 5% na veškeré zboží a doprava ZDARMA už pro nákup nad 900 Kč!
Další články zaměřené na potápěčské a šnorchlovací vybavení najdete v sekci "ČLÁNKY":
Špičkové funkční oblečení do vody!
6 základních tipů pro výběr celoobličejové masky
7 rad pro výběr potápěčského světla či lampy
Vše o potápěčských maskách!
Jak na zamlženou masku!
Potápěčská křídla a žakety - kompenzátory vztlaku BCD
Chcete si koupit paddleboard a nevíte si rady?
Jak si správně vybrat suchý oblek?













