Kategorie

Menu

Chcete si koupit paddleboard a nevíte si rady?

29.10.2019 | potapecskaprodejna.cz

Paddleboardy | potapecskaprodejna.cz

Jak si vybrat správný paddleboard

Pro správný výběr paddleboardu je důležité znát jejich typy (rekreační, turistické, k surfování, závodní) a rozdíly mezi nimi. Dále je ještě rozdělujeme na pevné a nafukovací. V tomto článku se ale budeme zabývat jen těmi nafukovacími z důvodů jejich praktičnosti při balení a mobility. Jednou z výhod nafukovacích paddleeboardů je i velký výběr nejrůznějších tvarů a typů.

Při výběru je důležité zaměřit se na kvalitu, aby nám SUP vydržel co nejdéle a my ho nemuseli za rok vyhazovat. Kvalitní paddleboard je z pevného a odolného materiálu, který odolává protrhnutí a neprolamuje se pod námi.

Níže popíšeme základní typy paddleboardů:

Univerzální paddleboard (All Around)

Ideální volba pro začátečníky a začínající vodáky. Paddleboard je všestranný pro použití na klidné vodě nebo na rozvlněném moři či řece. Je lehce ovladatelný. Jeho špice je trochu zvedlá a je nejčastěji kulatého tvaru.

Paddleboard na delší vzdálenosti (Touring)

Ideální volba pro ty, kteří chtějí podnikat delší, třeba několikakilometrové plavby.

Paddleboard je o něco delší než univerzální i širší a navíc má špičatou přední část. To má za následek větší stabilitu, rychlejší pohyb po vodě a snazší udržování přímého směru. Jsou většinou vybaveny gumovými lanky na přichycení nákladu a navíc bývají doplněny úchyty na přichycení kajakového sedátka.

Rybářské paddleboardy (Fishing)

Perfektní volba pro ty, kteří milují rybaření, ale nechtějí investovat do lodi nebo kánoe.

Rybářské paddleboardy mají velký objem, takže uveze i vaše rybářské náčiní. Jsou vybaveny úchyty pro připevnění rybářských prutů. Některé tyto paddleboardy jsou již v setu dodávány s chladicím boxem (například na úlovky, potraviny apod.), který je díky sedací podložce a vysokému opěradlu i skvělým sedátkem, které oceníte zejména při delším rybolovu.

Univerzální paddleboardy | potapecskaprodejna.cz

Paddleboardy na delší vzdálenosti | potapecskaprodejna.cz

Rybářské paddleboardy | potapecskaprodejna.cz

Jóga paddleboardy (Yoga)

Tvar SUP je přizpůsobený a určen pro jógu, flatwater pádlování a pro jakékoli cvičení související s fitness. Je dostatečně široké, aby vyhovovalo potřebám cvičení a má dostatečnou stabilitu.

Vlnové / říční paddleboardy (Wave)

Malý špičatý paddleboard určený pro jízdu ve vlnách. Z důvodu malé velikosti je nejméně stabilní, ale naopak velice obratný. Svou velikostí si velkou přízeň najde i u dětí.

Týmové paddleboardy (Multi-Person)

Obrovská plochy pojmou 2 a více lidí, což dělá z paddleboardů úžasný zábavní prvek pro celou rodinu nebo pro partu přátel. Díky širokým plochám, výškám prken a systému x-ploutví je paddleboard velmi stabilní a výborně drží směr.

Jóga paddleboardy | potapecskaprodejna.cz

Vlnové / říční paddleboardy | potapecskaprodejna.cz

Týmové paddleboardy| potapecskaprodejna.cz

Jaké si zvolit pádlo

Při volbě pádla je dobré si ujasnit, kolik do něj chcete investovat. Cenová relace v obchodech se pohybuje od nejlevnějších (z hliníkových materiálů) kolem 1 000 Kč, až po ultra drahé (za použití carbonu) za 14 000 Kč. Pádla se dělí také dle jejich rozložení na třídílná, dvojdílná a jednodílná. Pokud cestujete s batohem, můžete zvolit třídílné, pokud do auta, tak dvojdílné anebo pokud neřešíte prostor, tak jednodílné, které má navíc výhodu, že je nejpevnější a nejstabilnější.

Dle materiálu rozdělujeme na:

Hliníkové

Nejběžnější pádlo a uvidíte jej u vody nejčastěji. Důvodem je jeho cena. Výhodou tohoto pádla je jeho odolnost. Je určeno pro rekreační jezdce. Nevýhodou je bohužel jeho hmotnost.

Sklolaminátové

Velice lehké pádlo a je to zlatá střední cesta pro ty, kteří si chtějí cestovat a plavit se na delší vzdálenosti. Jeho nevýhodou je jeho křehkost. Je potřeba s ním zacházet opatrněji než s hliníkovým. Určitě s ním nebudeme házet po kamenech.

Carbon

Nejlehčí, ale také nejdražší pádlo. Cena se pohybuje dle složení carbonu v pádle od 10% do 100%. U složení pod 100% je carbon doplňován sklolaminátem. Čím více carbonu, tím je pádlo lehčí a pevnější. U těchto pádel nemusíte mít strach, že je jen tak zničíte. Jsou velmi odolná.

Pádlo Aqua Marina CARBON GUIDE | potapecskaprodejna.cz

Pojistné lanko / vodítko | potapecskaprodejna.cz

Jak si spočítat délku pádla
Délka pádla se měří od horní části t-rukojeti ke spodní hraně čepele. Hlavním faktorem určujícím délku pádla je výška vašeho těla. Většina výrobců paddle boardu vám poradí, že celková délka pádla by měla být o 20 – 28 cm větší než výška jezdce. I když je to obecné pravidlo, je ale dobré zvážit, k čemu ho budete používat (pro rekreaci, cestování, surfování, závodění), abyste v dané situaci využili pádla co nejefektněji. V níže uvedené tabulce vám pomůžeme s výběrem délky pro různá použití.
 
Snímek obrazovky 2019-11-02 v 10.15.46

Tabulka - Délky pádla  | potapecskaprodejna.cz

Vodítko

Vodítko (pojistné lanko) je jedním z nejdůležitějších prvků při plavbě paddelboardu v hluboké vodě nebo na řece. Pokud spadnete, vodítko vás udrží ve spojení s paddelboardem, aby vám nikam neuplaval.

Bohatý výběr kvalitních paddleboardů a jejich příslušenství najdete v našem internetovém obchodě www.potapecskaprodejna.cz v sekci „PADDLEBORDY".

Pro všechny registrované zákazníky SLEVA 5% na veškeré zboží a doprava ZDARMA už pro nákup nad 900 Kč!

Nejprodávanější paddleboardy:

Paddleboard Aqua Marina FUSION 2019 | potapecskaprodejna.cz

Paddleboard Aqua Marina BEAST 2019 | potapecskaprodejna.cz

Paddleboard Aqua Marina BREEZE 2019 | potapecskaprodejna.cz

 

Další články zaměřené na potápěčské a šnorchlovací vybavení najdete v sekci "ČLÁNKY".

Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím