Kategorie

Menu

7 rad pro výběr potápěčského světla či lampy

3.7.2019 | potapecskaprodejna.cz

orcatech3

1. Proč si pořídit potápěčské světlo či lampu?

Důvod, proč si pořídit potápěčské světlo k potápění, není jen z potřeby nočního potápění a signalizace, ale také k osvětlení podvodního světa i ve dne a tím vidět přirozené barvy. 

Podvodní svět je velmi pestrobarevný, ale čím se hlouběji potápíte, tím méně barev vidíte. Více než polovina červené barvy se ztrácí již v hloubce pod 3 m a úplně zaniká kolem hloubky 5 m, zatímco žlutá barva nám začíná blednout pod 10 m. V hloubkách pod 20 m již vše vypadá modrošedě. Chcete-li vidět podvodní svět v celé jeho pestrobarevnosti, je pořízení potápěčského světla či lampy nezbytné.


 

2. Rozdělení potápěčských světel a lamp 

Potápěčská světla a lampy můžeme rozdělit podle využití na: 
- hlavní světla,
- záložní světla
- kanystrová světla
- video světla + blesky
- poziční světla a stroboskopická světla

3. Jaké potápěčské světlo si pořídit na noční ponory?

Pokud se půjdeme potápět v noci, je zapotřebí se vybavit z důvodu bezpečnosti třemi světly: tzv. hlavním (primárním), záložním (sekundárním) a třetím pozičním světlem. Poziční světla jsou vhodná k označení potápěče. Důležité je také osvětlení vstupu do vody za použití stroboskopického osvětlení. 

orcatech5

Potápěčská lampa Orcatorch | potapecskaprodejna.cz

4. Výběr hlavního potápěčského světla 

Jako hlavní potápěčské světlo je dobré zvolit nejlépe nějaké světlo s velkou výdrží baterie a s vysoce svítící potápěčskou lampou s větším vyzařovacím úhlem, abychom si podvodní svět dobře osvětlili. Pokud použijeme kompaktní světlo jen do ruky, připevněné třeba držákem na zápěstí, může nám vadit jeho váha a rozměry. V tomto případě se osvědčily kanystrové svítilny, kdy je lampa oddělena od zdroje (baterie) a navzájem jsou propojeny kabelem. To znamená, že těžké baterie máme připevněny na opasku a lehkou lampu s držákem na ruce (na zápěstí). Výhodou těchto lamp je dlouhá výdrž z důvodu možnosti použití větších baterií a také i výkon (světelnost) je lepší. 

5. Výběr záložního potápěčského světla 

Jako záložní potápěčské světlo můžeme použít nějaké menší a slabší pro případ, že nám hlavní přestane svítit. Většinou se dává do kapsy, nebo je připevněno na ramenní popruh tak, aby nám během ponoru nepřekáželo.

orcatech4

Potápěčská lampa Orcatorch | potapecskaprodejna.cz

6. Potápění v extrémních podmínkách – v jeskyních, vracích anebo pod ledem

Pro tyto ponory je už potřeba kvalitní vybavení. Jako hlavní potápěčské světlo se většinou používá kanystrové s velkou výdrží baterií a záložní světla by měla být dvě. Kanystrové svítilny z důvodu komfortu mohou být vybaveny i konektorem k napojení vyhřívací vesty či rukavic v suchém obleku. Pro jeskyní potápění se primární potápěčské světlo používá s užším paprskem z důvodu použití pro dorozumívání (signalizace).

7. Potápěčská světla a lampy určená pro fotografování 

Pro fotografování a natáčení podvodního světa se využívají potápěčská video světla s velkým vyzařovacím úhlem (až 180°) a s vysokým výkonem (světelnost). Také se používají blesky s difuséry. Difusér slouží ke změkčení dopadajícího světla na focený objekt, aby ten nebyl ostře přesvětlený.

Bohatý výběr kvalitních potápěčských světel a lamp najdete na našem internetovém obchodě www.potapecskaprodejna.cz v sekci „Potápěčská světla a lampy“. 

Pro registrované zákazníky SLEVA 5% na veškeré zboží a doprava ZDARMA už pro nákup nad 900 Kč!

Oblíbená kanystrová potápěčská lampa Orcatorch D611 | potapecskaprodejna.cz

Oblíbené záložní potápěčské světlo Orcatorch D510 | potapecskaprodejna.cz

Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím